Adım adım muz serası kurulumu

Modern muz sera kurulumu | Gotik Muz sera kurulumu | Muz sera maliyeti | MAYSERA

Muz üretimi serası için yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcılarımız, çiftçilerimiz muz serasının kurulum maliyetini, sera kurulum aşamalarını, muz serasını yaptıktan sonraki işletme ve pazarlama süreçlerini doğru bilmemektedirler ve istikrarlı gelir elde edememekteler. Anahtar teslim muz serası kurulumu gerçekleştiren firma olarak tüm süreçleri sizin için detaylı bir şekilde ele aldık.

Bu yazımızı sonuna kadar okuyup bitirdikten sonra aşağıda belirtmiş olduğum tüm soruları detaylı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız, ayrıca öğrenmek istediğiniz farklı bir konu var ise lütfen konu altına yorum yaparak sorunuzu iletin.

 • 1/10/100 dönüm muz serası nasıl kurulmalı?
 • 1/10/100 dönüm muz serası maliyeti nedir?
 • 1/10/100 dönüm muz serası getirisi nedir?
 • Muz serası konstrüksiyon yapısı nasıl olmalıdır?
 • Muz serası örtüsü nasıl olmalıdır?
 • Muz serasında iklim kontrol sistemine gerek var mıdır?
 • Muz serasında sulama-gübreleme otomasyon sistemi gereklimi?
 • Muz serasında yıllık işletme maliyetim ne olur?
 • Muz serasından para kazanabilmem için en az kaç dönüm sera kurmalıyım?

Muz serası kurulumu için yer seçimi

Örtü altı muz üretiminde yıllık gider maliyetinizi düşürmek için ılıman iklim koşullarına sahip bölgeleri veya enerji (doğal gaz, sıvı yakıtlar, elektrik) maliyetlerinin düşük olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz. Aksi taktirde muz bitkisinin istediği ortam koşullarını yaratabilmek için gerekli maliyetleri harcamayı kabul etmeniz gerekmektedir. Muz bitkisinin büyüyebilmesi için ortam sıcaklığı 14 derecenin altında olmamalıdır. Ortam sıcaklığı 34 derece ve üstüne çıkarsa bitki sıcaklık stresine girecektir ve bitkinin büyümesi yavaşlayacaktır veya duracaktır, haliyle de bitkinin verimliliğini düşürecektir. Aynı zamanda bitkinin fotosentez ve solunum dengesi bozulacaktır. Muz bitkisinin fotosentez yapabilmesi için ortam sıcaklığının 27-28 derecede olması gerekmektedir. Ortam sıcaklığı 40 dereceye çıktığında muz bitkisinin yaprakları yanmaya başlayacaktır.

Muz serası kurulumu için ilk önce sera kurulacak araziyi belirlemeniz gerekmektedir. Seranın alın tarafı kuzeye veya güneye bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Seranın yanlış konumlandırılması bitkinin ışık alamama sorununa neden olmaktadır. Tüm sera modellerinde sera konumlandırılması bu şekilde yapılmalıdır.

Muz serası kurulumu | Muz serası maliyeti | Muz sera maliyeti | MAYSERA
Muz serası yönü belirleme | Muz Sera Kurulumu | maysera.com.tr

Muz serası konstrüksiyonu seçimi

Muz serasının oluk altı yüksekliği en az 5 metre olmalıdır, ideal olan oluk altı yüksekliği ise 6 metredir. Muz serası tünel genişliği 10 metre olarak yapılabilmektedir, bu aralığı 12,8 metreye kadar çıkarabilirsiniz. Sera yapılacak olan bölgenin iklim, rüzgar gibi koşulları göz önünde bulundurularak sera konstrüksiyon yapısı inşa edilebilir. Önemli olan nokta ise işi yapacak olan firmanın güvenilir, yaptığı işin arkasında duran firma olması gerekmektedir.

Muz serası konstruksiyon yapısı | maysera.com.tr
Adım adım muz sera kurulumu | Muz serası konstrüksiyon maliyeti | Muz sera kurulumu

Muz serası için örtü seçimi

Muz serası örtü seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri seranın çatısında çift katlı naylon kullanılmasıdır. Elbette çiftçilerimizin çift katlı naylon kullanmalarındaki asıl amaçları, soğuk günlerde sera içinde büyümekte olan muz ağaçlarını soğuk havadan korumak istemeleridir. Ama çiftçilerimizin ve sera kurulumu gerçekleştiren firmaların göz ardı ettikleri nokta muz bitkisinin ışığa ihtiyaç duyduğunu göz ardı etmeleridir. Muz serasının çatısında çift katlı naylon kullanımı üretim hacmine ve üretilen muzun kalitesine doğrudan etki etmektedir.

Muz bitkisi için yetiştirme ortamının yaratılmasındaki önemli faktörlerden biri de ışıktır. Işığın eksikliği fide çıkışında, çiçeklenme ve gelişim sürecinde, fotosentezde gecikmelere , hevenklerin ve parmakların küçük kalmalarına neden olur. Bu yüzden sera çatısı kaplanırken çift katlı naylon kullanımından kaçınılmalıdır. Bunun yerine ortam sıcaklığını stabil derecede tutabilmek için gereken farklı sistemler düşünülmelidir. Muz serası naylonu seçilirken UV (Ultra Violet) + IR (Infra Red) + AB (Anti Bacterial) + EVA (Ethylene Vinyl Acetate) + AD-AF (Anti Drip-Anti Fog) özellikli naylon tek katlı olarak tercih edilmelidir. Ful katkılı muz serası naylonu diğer naylon çeşitlerine göre biraz daha maliyetli gelebilir, ama bu naylonu kullandığınızda üretim veriminiz ve kaliteniz artacaktır, aynı zamanda mantar ve.s gibi hastalıklar naylonun Anti Drip – Anti Fog özelliğinden dolayı daha da az olacaktır ve ilaç maliyetinizi düşürerek hastalıklarla mücadele etmenizi kolaylaştıracaktır.

Muz serası polikarbon kaplama çalışmaları
Muz serası polikarbon örtü kaplama çalışmaları | MAYSERA

Kış aylarında sera içi ısı derecesini stabil derecede tutabilmek için seranın yan duvarlarını mutlaka polikarbon örtüsü ile kaplamanızı tavsiye etmekteyiz. Polikarbon örtü ilk kurulum aşamasında yatırım maliyetinizi biraz yükseltebilir, ama sağladığı fayda ve uzun kullanım ömrünü de göz önünde bulundurduğunuzda naylon kaplamadan daha ucuza geldiğini göreceksiniz.

Muz serası iklim kontrol sistemi

Anahtar teslim sera
Sera iklim kontrol sistemi | Muz sera kurulumu

Önemli olan insan faktörüne bağlı kalmadan sera içi nem oranının, ısı ve soğuk seviyesinin otomatik olarak gözetilmesi ve yönetilmesidir. Serada 24 saat çalışacak olan insanın sen olmadığını varsayarak, havalandırmanın açık kalacağı veya kapalı kalacağı, içerideki nem oranının olması gerektiği gibi olması, çalışan personelimizin vicdanına veya gece uykusuna yenik düşmemesine bağlı kalmaktadır. Bu yüzden sistemi iklim kontrol cihazına bağlı otomasyon sistemi ile yönetmek en doğru ve karlı yatırım olacaktır. Bu sistemler sizi birçok risk faktöründen koruyacaktır ve verimliliğinizi en üst seviyeye taşıyacaktır. Seranızı uzaktan kontrol edebiliyor olmanızda işin ayrı bir kolaylık sağlayıcı noktasıdır.

Toprak altı drenaj ve hava sirkülasyon sistemi

Muz serası sulama otomasyon ve gübreleme sistemi

2 - Yorum yapılmış

 • Emre Ay
  10 Mayıs 2020 @ 00:51

  10 dönüm muz serası yapmak istiyoruz ancak hangi evraklar gerekir , maliyeti ne kadar olur , kredi nasıl alınabilir?

  • Site Yöneticisi
   20 Mayıs 2020 @ 18:41

   Emre bey merhaba. Geç yanıt verdiğimiz için öncelikle özür dileriz.
   Emre bey size cevap vermeden önce birkaç sorumuz olacaktı.
   1. Nasıl bir sera yaptırmak istiyorsunuz, muz Seranızın hangi donanımları içerisinde barındırmasını istersiniz?
   2. 10 dönüm Muz Serası sizi üretim maliyeti açısından zorlayabilir. Bu yüzden muz serasında en az 50 dönüm olarak başlamanızı tavsiye ediyoruz.
   3. Anahtar teslim muz serası kurulumu şeklinde proje istiyor musunuz?
   4. Muz Seranızı kurmak için arazinizi belirlediniz mi? Eğer belirlediyseniz ada parsel numarasıyla birlikte gerekli bilgileri mail olarak iletir misiniz?
   Bize iletişim sayfamızdan mail yollayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
× Whatsapp Destek?