fbpx

Adım adım topraksız çilek serası kurulumu

Topraksız çilek serası kurulumu | Çok katlı çilek serası | Modern çilek serası kurulumu | MAYSERA
BİLGİLERİ FAYDALI BULDUYSANIZ LÜTFEN PAYLAŞIN VE DAHA FAZLA İNSANLARIN BİGİ EDİNMESİNİ SAĞLAYIN!

Topraksız Çilek Serası Kurulumu: Adım Adım Başarılı Bir Çilek Üretimi İçin Rehber

Çilek üretimi, son yıllarda gelişen topraksız tarım teknikleri sayesinde seralarda daha verimli ve sürdürülebilir hale gelmiştir. Bu yazımızda, başarılı bir çilek üretimi sağlayacak adım adım topraksız çilek serası kurulumunu detaylı bir şekilde ele alacağız. Çilek serası maliyeti, kurulum sürecini, kullanılan sera malzemeleri ve ekipmanları, bakım ve yönetimini, hasat ve pazarlama stratejilerini inceleyeceğiz.

1. Çilek Serası Planlama Aşaması

 • Çilek serası arsa seçimi: İlk adım, sera için uygun bir arsa seçmektir. Serayı yapacağınız bölgenin iklim şartları sürdürülebilirlik ve üretim maliyetleri açısından ciddi önem arz etmektedir. Sürekli üretim yapmak istiyorsanız mutlaka yaz aylarında havanın 30°C üzerine çıkmayacağı bölgeler olsun. Aksi taktirde haziran ayından sonra üretime devam edemeyebilirsiniz, yada seranıza ekstra soğutma sistemleri kurulumunu yapmak zorundasınız. Bu sistemlerin kurulumu ve işletmesi oldukça maliyetlidir. Ayrıca kış aylarında -10°C altına fazla düşmesin. Çünkü daha fazla soğuk bölgelerde hem ısıtma sistemlerinin maliyetleri hemde işletme maliyetleri yatırımcıyı yorabilir. Bu yazdıklarım Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Çünkü enerji maliyetlerimiz ülkemiz içerisinden her ne kadar istemesekte yüksektir. 
 • Çilek serası konstrüksiyon sistemi ve üretim sistemi seçimi: Toprakta, Cocopeat veya Torfda, Hidroponik, aeroponik, akvaryum gibi farklı topraklı tarım ve topraksız tarım sistemleri arasından bütçenize en uygun olanını seçmelisiniz, bu sistemleri başarılı bir çilek üretimi için büyük önem taşır. Bu sistemlerin avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.
 • Sera maliyeti ve yatırım planlaması: Sera kurulumu öncesi maliyet ve yatırım planlaması yapılmalıdır. İlk yatırım maliyeti, anahtar teslim çilek serası kurulum maliyeti ve çilek serası işletme maliyetleri dikkate alınarak bütçe planlaması gerçekleştirilmelidir. Çilek serası yatırımı yapmak isteyen kişilerin bu iki yazıyı şiddetle okumasını tavsiye ediyoruz. Maliyetlere ise kısaca değinecek olursak en ucuz çilek serasının 1 dönümünü 150.000 TL’ye, modern sistem Gotik Model topraksız çilek serasını ise 2.000.000 TL’ye kadar yaptırabilirsiniz. Serası maliyeti seranın büyüklüğüne ve konstrüksiyon yapısından, içerisinden kullandığınız tüm sera sistemlerine göre değişecektir. 
 • Sera yerleşimi ve ölçüleri (Sera projelendirme aşaması): Başarılı bir sera için arazi seçimi ve doğru ölçülerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Sera yerleşimi, güneş ışığı, su ve enerji kaynaklarına yakınlık gibi faktörleri göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. MAYSERA şirketi olarak sera projelendirme aşamasından anahtar teslim sera kurulumu hizmetine kadar, hatta kurulum sonrası üretim danışmanlığı desteğine kadar her türlü konuda yardımcı olmaktayız. 

2. Çilek Serası Malzemeleri ve Ekipmanları

 • Sera yapı malzemeleri (Sera Konstrüksiyon Sistemi): Sera yapısının sağlam olması için uygun kesitlerde ve kalınlıklarda demir malzemelerin seçimi büyük önem taşır. Malzemelerin sıcak daldırma galvanizli çelik olması maliyeti en üst seviyeye, kısmı sıcak daldırma, kısmı pregalvaniz metal kullanılması, pregalvaniz metalin 60gr, 100gr, 275gr kaplanmış olması, malzemenin sıfır toleranslı veya -%10 töleranslı olması malzemenin fiyatlarındaki en büyük etkendir. Sera malzemeleri üreticileri genellikle müşteriler en ucuza sera istedikleri için, çoğunluk müşterinin malzemeyi tanımadığı için kaliteyi dip seviyede tutarak sera malzemeleri kullanımı yapmaktadırlar. Günümüzde 90 km/saat rüzgar yüküne dayanabilen, en az 35 kg/m2 bitki ve aksesuvar yükünü taşıyabilen seranın 1 dönümünde ortalama 8 ton demir kullanılmaktadır. Ucuza sera yapan firmaların kullandıkları bu miktar ise ne yazık ki 4,5-5 tonlara kadar gerilemiş durumda ve bu sisteme 120 km/saat rüzgar dayanım garantisi vermekteler. Bazı müşterilerimize ise bu durumu anlattığımızda ise “her aşçı kendi yoğurduna kötü demiyor” cevabı vermekte. Birde bu duruma bizim açımızdan bir bakın. Böyle dayanım şartlarını daha az malzeme ile verebiliyor olsaydık biz neden size sera malzemesi satmayalım? Biz neden daha fazla sera malzemesi satarak daha fazla kazanç elde etmeyelim. Sonuçta her işin hakkı olan kar marjı belli değil mi?
 • Sera kaplama malzemeleri (Sera Örtüsü): Serası için kullanılacak kaplama malzemeleri, seranın yan duvarlarında 8 veya 10mm polikarbon malzeme, yada seranın çatısı ile birlikte 36 aylık katkılı sera naylonudur. Bunu seçerken naylon özelliklerine ve içeriğindeki katkı maddelerine dikkat etmelisiniz ve 36 aylık naylondan daha uzun ömürlü naylon almamalısınız. Seranızın çevre duvarlarında polikarbon malzemesi kullanırsanız seranızı daha iyi yalıtmış ve enerji giderini düşürmüş olursunuz. 
 • Sulama ve iklimlendirme sistemleri: Sulama ve sera iklimlendirme sistemleri kurmak önemlidir. Sulama sistemleri, çileklerin ihtiyaç duyduğu su ve besin maddelerini sağlar. İklimlendirme sistemi ise sıcaklık, nem ve hava sirkülasyonunu kontrol eder, böylece çileklerin ideal koşullarda yetişmesi sağlanır. Ayrıca serada bakıcı tarafından yapılabilecek hataların önüne geçmiş olursunuz. 

3. Çilek Fidesi Seçimi ve Dikimi

 • Çilek çeşitleri: En uygun çilek çeşidini seçmek önemlidir. Dayanıklı, hastalıklara dirençli ve yüksek verimli çeşitler tercih edilmelidir. Bu süreçte sera kurulumu gerçekleştirilen bölgeye göre kaliteli fide seçiminde üretim danışmanlarımız yardımcı olmaktadır. 
 • Fide sağlığı: Sağlıklı fide seçimi, başarılı bir çilek üretimi için kritik öneme sahiptir. Fidelerin kökleri sağlam, yaprakları canlı ve renkleri parlak olmalıdır.
 • Dikim süreci: Çilek için dikim işlemi, seçilen sistemlere göre değişir. Hidroponik sistemlerde, genellikle köpük veya perlit gibi ortam kullanılır. Aeroponik sistemlerde ise bitkiler, hava ortamında yetiştirilir ve fide kökleri özel saksılarda olur.

4. Sera Bakımı ve Yönetimi

 • Besin çözeltisi: Çilek meyvesi için doğru besin çözeltisi hazırlanmalıdır. Çileklerin ihtiyaç duyduğu makro ve mikro elementler dikkate alınarak besin çözeltisi oluşturulmalıdır. Bu konuda üretim danışmanlarımızdan her zaman destek alabilirsiniz. 
 • Sulama ve nem kontrolü: Çilek serasında düzenli sulama ve nem kontrolü sağlanmalıdır. Çileklerin ihtiyaç duyduğu su miktarı ve sulama sıklığı, yetiştirme ortamına göre değişir.
 • Hastalık ve zararlı yönetimi: Çilek serasında hastalık ve zararlı kontrolü için entegre mücadele yöntemleri uygulanmalıdır. Doğal düşmanlar kullanarak biyolojik mücadele veya kimyasal mücadele yöntemleri tercih edilebilir.

5. Çilek Hasadı ve Pazarlama

 • Hasat zamanı: Çilekler, tam olgunlaştığında ve renkleri parlak olduğunda hasat edilmelidir. Hasat sürecinde zarar görmemesi için dikkatli ve hızlı bir şekilde toplanmalıdır. Ayrıca haftalık veya her 2 günde yaptığınız hasat en azından 10 paleti doldurmalıdır. 
 • Pazarlama stratejileri: Başarılı bir çilek serası işletmesi için pazarlama stratejileri belirlenmelidir. Ürünün kalitesi, paketleme, tanıtım ve dağıtım gibi konulara dikkat edilmelidir. Topladığınız ürün miktarı belirli seviyenin üzerinde olursa pazarlama tarafında eliniz güçlü olacaktır ve kolaylıkla ihracat yapabileceksiniz. Bu sebepten dolayı sera büyüklüğünü belirlerken her hasatta elde edeceğiniz 1 kalite çilek miktarını iyice hesaplamalısınız. Aksi taktirde hasat ettiğiniz ürün miktarı belirli limitin altında kalacağı için ihracat yapan şirketler veya çilek satın alan yabancı müşteriler sizin seranıza araçlarını göndermeyecektir. 

Sonuç:

 • Topraksız çilek serası kurulumu ve işletilmesi, doğru planlama, malzeme seçimi ve yönetim stratejileriyle verimli ve sürdürülebilir hale getirilebilir. Çilek serası maliyeti, hizmet sunan firma ve üreticilerin sağladığı çözümler ve kullanılan malzemelerle belirlenir. Bu kapsamlı rehber, adım adım topraksız çilek serası kurulumunu başlatmanız ve başarılı bir işletme yürütmeniz için size yol gösterici olacaktır. Söz konusu bilgiler ve yönlendirmeler sayesinde, çilek üretimi konusunda daha bilinçli ve etkili bir girişim gerçekleştirerek, sektörde önemli bir yere sahip olabilirsiniz.

 

Bizi facebok ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Güncel sera yapım videolarını sosyal medya hesaplarımızda sürekli paylaşmaktayız. Ayrıca youtube kanalımızdan da takip etmeyi unutmayın. Yakın zamanda seracılık, topraksız tarım, çiftçi seraları, topkrasız çilek yetiştiriciliği, domates yetiştiriciliği, hidroponik marul yetiştiriciliği ve organik sebze yetiştiriciliği hakkında paylaşımlar yapacağız.

 

Maysera – Modern Sera Sistemleri olarak geçmiş yıllarda yaptığımız topraksız çilek serası projemizden kısa video.

BİLGİLERİ FAYDALI BULDUYSANIZ LÜTFEN PAYLAŞIN VE DAHA FAZLA İNSANLARIN BİGİ EDİNMESİNİ SAĞLAYIN!

2 Comments

 • Anıl ağırgün
  15 Şubat 2021 @ 02:28

  1 dönüme kaç fide çilek oluyor malıyetımız nedir

  • Site Yöneticisi
   5 Mart 2021 @ 11:31

   Geç cevap verdiğimiz için özür diliyoruz.
   Modern oluklu sistem sera yaparsanız yaklaşık 23.000 adet fide dikebilirsiniz.
   İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir